RESULTS

2018 Steel Pier Classic Surf Contest Results

RESULTS: STEEL PIER CLASSIC & SURF ART EXPO PRO/AM AMATEUR SURFING CONTEST

SINGLE FIN MENS PRO LONGBOARD
  • 1. Steve McClean
  • 2. Mikey Melichiorre
  • 3. Kevin Dewald
  • 4. Nick Copenhaver
MENS PRO SHORTBOARD
  • 1. Jeff Meyers
  • 2. Quentin Turko
  • 3. Jason Broudy
  • 4. Wes Laine, Jr.
TOWNEBANK WOMENS LOGGER PRO
  • 1. Kate Eason
  • 2. Morgan Knight
  • 3. Katt Neff
  • 4. Ragan Curtin
GEICO NOSERIDING PRO
  • 1. Steve McClean
  • 2. Saxon Wilson
  • 3. Mikey Melichiorre
MINI PRO LB
  • 1. Blayr Barton
  • 2. Colby Crombie
  • 3. Zak Labiak
  • 4. Scott Pieno
MINI PRO SB
  • 1. Blayr Barton
  • 2. Rachel Wilson
  • 3. Tyler Hambeton
  • 4. Nolan Isenhour
MENEHUNE LB
  • 1. Nolan Isenhour
  • 2. Gavin Ferris
  • 3. Dorian Costa
  • 4. Zachary Starr
MENEHUNE SB
  • 1. Zachary Starr
  • 2. William Forrest
  • 3. Gavin Ferris
  • 4. Dorian Costa
OPEN WOMENS SHORTBOARD
  • 1. Stephanie Tomasco
  • 2. Lilly Brooks
  • 3. Laney Brooks
WOMENS LB
  • 1. Morgan Knight
  • 2. Stephanie Tomasco
  • 3. Carrie Copenhaver
  • 4. Katie Jones
MENS LB
  • 1. Brier Haycox
  • 2. Josh Carolina
  • 3. Erik Noaksson
  • 4. Liam McLaughlin
TRINITY TATOO MENS SB
  • 1. Matt Aycud
  • 2. Kahleb Underwood
  • 3. Stanton McDuffie
OPEN SB
  • 1. Wes Laine Jr.
  • 2. Tyler Hambleton
  • 3. Tom DeMille
JR MENS SB
  • 1. Tyler Hambleton
  • 2. Jason Broudy
  • 3. Patrick Lutz
  • 4. Gabriel Lutz
SR MENS SB
  • 1. Brad Stryron
  • 2. Tom DeMille
MASTERS LB
  • 1. Andrew Curtin
  • 2. John Barnes
  • 3. Steve Brooks
  • 4. Pat Cunningham
SR MEN LONGBOARD
  • 1. Sean Knight
  • 2. James Ambrosino
  • 3. Michael Nietes
LEGENDS LB
  • 1. Bobby Holland
  • 2. Tim Nixon
  • 3. Bruce Willis
  • 4. Bobby Chenman
LEGENDS SB
  • 1. Bruce Willis
  • 2. Tim Nixon
  • 3. Roger Smith
BIG KAHUNA LB
  • 1. Justice Jenkins
  • 2. Pat Cunningham
  • 3. James Ambrosino
  • 4. Brian Stokes
BIG KAHUNA SB
  • 1. Pat Cunningham
  • 2. Brian Stokes
SUP SURF MEN
  • 1. Josh Holland
  • 2. Randy Harris
  • 3. Joel Jiminez
  • 4. Brandon Fohl
  • 5. Brian Stokes
SUP SURF WOMEN
  • 1. Nancy Salter
  • 2. Carrie Copenhaver
  • 3. Trish Steingold
  • 4. Sherry Correll
RETRO LB
  • 1. Dorian Costa
JR WOMEN LB
  • 1. Rachel Wilson
  • 2. Lily Brooks
  • 3. Emery Guarin
  • 4. Camden Hoover
MASTERS SB
  • 1. Wes Laine
  • 2. Pat Cunningham
  • 3. Pat Agnew
TAUTOGS OPEN LB
  • 1. Colby Crombie
  • 2. Evan Micele
  • 3. Nick Copenhaver
  • 4. Liam McLaughlin
JR MEN LB
  • 1. Colby Crombie
  • 2. Nick Copenhaver
  • 3. Gavin Farris
  • 4. Scott Pieno
TANDEM
  • 1. Team Curtin
  • 2. Team Barber/Easton

2018 SUP WINNERS

DETAILS: SPC SUP Race Results

Womens Short Course Rec Class
  • 1. Christi Linardich
Womens Long Course 12’6”
  • 1. Christine Sanchez 59:36
  • 2. Kirsten Schmidt 1:02:22
  • 3. Bailee Cox 1:05:45
Womens Long Course 14’
  • 1. Sarah Westbrook 55:26
  • 2. Sherry Correll 58:05
Mens Long Course 14’
  • 1. Joel Jimenez 47:20
  • 2. Steve Dullack 48:50
  • 3. Adam Piepkorn 51.53

2018 STUDENT ART SHOW WINNERS

DETAILS:

  • First Place- Anna Woods, Kellam High School; Custom Surfboard from SoThis Glass
  • Second Place- Lydia Nortonen, Princess Anne High School; Apple iPad
  • Third Place- Anna Hambright, Princess Anne High School; Beach Cruiser
  • Fourth Place- Sophie Bement, Cox High School; Complete Longboard Skateboard
  • Fifth Place- Chloe Couse, Princess Anne High School; Trophy
  • Sixth Place- Tyler Esterline, Tallwood High School; Trophy
  • Vans Custom Culture Design
  • First Place-Amanda, Princess Anne High School; 25 $20 gift cards for each of the students and $100 gift card for the teacher
  • Second Place- Zoe Williamson & Nicole Paciga, Cox High School; 25 $10 gift cards for each of the students and a $50 gift card for the teacher
  • Third Place- Haley Hasket, Kellam High School; 25 $5 gift cards for each of the students and a $25 gift card for the teacher.

5K RACE WINNERS

DETAILS:Steel Pier Clasic 5k

Stay connected